Dieta s omezením zbytků (s vyloučením hrubé vlákniny)

Něco málo na úvod

Dieta s omezením zbytků (také zvaná bezezbytková dieta) spočívá v úpravě stravy tak, aby byl trávicí trakt co nejméně zatěžován. Je tedy třeba vyřadit z jídelníčku potraviny obsahující látky, které není tělo schopno bezezbytku zpracovat (strávit) a potraviny, které by mohly trávicí ústrojí dráždit nebo jsou nadýmavé. Proč?

Hlavním cílem této diety je "ulevit" trávicímu ústrojí jednoduše tím, že se jej snažíme nezatěžovat. Tím, že omezíme množství potravin, které obsahují součásti pro naše tělo nestravitelné, snížíme tím i množství "odpadu", kterého se tělo bude snažit zbavit (= méně stolice). Nebudou tak namáhána střeva. Proto se tato dieta často indikuje u stomických pacientů nebo u pacientů po jiné operaci střev (resekce střeva), u enterokolitidy (zánět střev), při kolitidě (zánět tlustého střeva) či Crohnově nemoci nebo u pacientů s akutním či chronickým průjmovým onemocněním, při malabsorbčních stavech (špatné vstřebávání živin). Zároveň je doporoučeno dodržovat tuto dietu před kolonoskopií (endoskopické vyšetření střev). Nevhodná jsou také pálivá či kořeněná jídla, alkohol, černá káva či nadýmavé potraviny (viz seznam níže). I tak ale u této diety může být strava relativně pestrá a energeticky plnohodnotná. Důležité je také jíst 5-6x denně v přibližně 2-3hodinových intervalech.

Co to je nestravitelná součást stravy? 

Trávicí soustava je v podstatě dlouhou trubicí, jejíž hlavním úkolem je rozložit jídlo, které jsme snědli, na "co nejmenší součásti" (= proteiny, lipidy, ...), které se potom mohou vstřebat do krve a tělo je může dále využít.

K rozkladu potravy jsou v našem těle využívány jak různé chemické látky a enzymy, tak i různé mechanické síly (svalovina trávicí soustavy se může stahovat a tím "rozmačkávat" potravu, která soustavou prochází).

Nicméně ne všechny látky jsou pro tělo stravitelné. Jednoduše řečeno, tělo je neumí rozložit (jsou "odolné" vůči působení enzymů a jenom mechanická síla nestačí k tomu, aby byly tyto látky rozbity na tak malé části, jaké by tělo bylo schopno vstřebat). Proto se tyto látky vyloučí jako stolice ven z těla (tělo pro ně nemá využití).

Mezi tyto nestravitelné součásti patří například tzv. "tvrdá/hrubá" nestravitelná vláknina.

Nestravitelná (hrubá, tvrdá) vláknina se v těle nevstřebává, ale váže na sebe vodu a bobtná, čímž zvyšuje i objem stolice a střeva se tak víc zatěžují, což je pro tuto dietu velmi nevhodné.

Vysvětlivky

Stomie = otvor, kterým je ze zdravotních důvodů vyveden dutý orgán na povrch těla, nejčastěji to bývá tlusté střevo,  tenké střevo nebo močové cesty (Co je stomie. ILCO.cz [online]. Praha: České ILCO, 2020 [cit. 2021-02-09]. Dostupné z: https://www.ilco.cz/co-je-stomie-2/)

Enterokolitida - jedná se o zánětlivé onemocnění sliznice tenkého i tlustého střeva

Kolitida - zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva, většinou postihuje až terminální část

Crohnova nemoc - vzácné zánětlivé onemocnění, které se může objevovat kdekoliv v trávicí trubici

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky